Wystawa w BWA – Mleczne zęby
W ubiegłym miesiącu zakończyła się w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach trwająca od pierwszego lutego wystawa „MLECZNE ZĘBY”. Do jej odwiedzenia zachęcił mnie oczywiście tytuł. Zawodowa ciekawość wygrała z brakiem zrozumienia dla sztuki współczesnej. Może przesadziłem… „ze sceptycyzmem wobec sztuki współczesnej”.
Artyści wystawiający swoje prace to: Tomasz Baran, Natalia Bażowska, Michał Gayer, Łukasz Jastrubczak, Szymon Kobylarz, Bartosz Kokosiński, Daria Malicka, Dominik Ritszel, Michał Smandek, Monika Szwed, Erwina Ziomkowska.
Przygotowali oni: obrazy, rysunki, instalacje, obiekty określone w opisie wystawy przez kuratorkę Martę Lisok jako niepełne, pośrednie, bełkotliwe, których powstawaniu towarzyszyły złożone anegdoty i konteksty, docelowo wymuszające na widzu chwilowy powrót do stanu zwiększonej uwagi, kojarzonego z dzieciństwem.
Wystawione prace były na tyle ciekawe, że chętnie widział bym niejedną z nich u siebie w domu. (pełna relacja z wystawy na www.getselfie.pl)
Jednak Pani kurator w sposób typowy dla wielu dorosłych opisuje swoje uczucia związane z problemem dbania o zęby, zarówno własne jak i naszych dzieci. Zabija wróżkę zębuszkę pisząc (…) W przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej, w Polsce dzieci, którym wypadają pierwsze zęby, nie odwiedza dobra zębowa wróżka. W zamian za to dwuznaczne trofeum nie zostawia im drobnego prezentu pod poduszką. Nie ma żadnej postaci oswajającej ten proces zapowiadający ostateczną przemianę ciała. Akurat ten rytuał przejścia każde musi rozpracować na własną rękę. Mleczaki wypadają a na ich miejscu przez kilka miesięcy zostają ciemne, nieładne dziury.(…) Wróżka zębuszka istnieje – to słowa mojego 6-letniego oburzonego syna. Postanowiliśmy wspólnie przeprowadzić jej poszukiwania – efekt opiszę w którymś z kolejnych wpisów.