Olej

Obraz olejnyJest to jedna z popularniejszych, istniejących od kilkuset lat technik malarskich. Farby olejne przygotowuje się na bazie olei roślinnych. Najczęściej jest to olej lniany, makowy. Oleje miesza się z pigmentami nadającymi farbie pożądaną barwę.
Technika olejna pojawiła się w XIV wieku osiągając swą maksymalną popularność w wieku XV. Farby w niej stosowane nie zmieniały się przez ponad 400lat. Jest to droga technika i dopiero dzięki opracowaniu w XIX wieku syntetycznych pigmentów i w końcówce XX wieku wodorozcieńczalnych farb olejnych spadły koszty stosowania tej techniki.
Zaletą tej techniki jest możliwość uzyskania ciekawych efektów prześwitujących deseni, interesujących faktur i przenikających się kolorów
Są dwa rodzaje tej techniki:
Klasyczna polegająca na zaprawieniu powierzchni podmalówką, na której można kłaść wiele warstw farby olejnej, w celu uzyskania głębi i dużej palety barw. Technikę tą, z uwagi na bardzo duże koszty, obecnie wykorzystuje się do malowania kopii dawnych malarzy.
Alla prima – od pierwszego razu. Przy tej metodzie stosuje się jedną, bardzo grubą warstwę farby nakładaną szpachlą. Powstaje więc oryginalna faktura obrazu.
Obrazy malowane techniką olejną są bardzo trwałe i zachowują przez setki lat intensywne kolory.
Artyści tworzący w technice oleju to: Jan Matejko, Hieronim Bosch, Claude Monet.