Akryl

akrylDo malowania tym sposobem wykorzystujemy farby akrylowe. Ponieważ w technice tej zastosowano syntetyczne spoiwo, będące produktem przemysłu tworzyw sztucznych, metoda ta powstała dopiero w połowie XX wieku.
Akryl jest mieszaniną pigmentów, syntetycznego spoiwa na bazie żywic akrylowych oraz wody. Obecnie jest to jedna z popularniejszych technik malarskich będąca alternatywą dla technik tradycyjnych. Farby akrylowe posiadają różne konsystencje. Farby o konsystencji zawiesiny pozwalają na tworzenie obrazów przypominających akwarele. Akryle rozpuszczone w rozpuszczalnikach imitują farby typu olejnego. Farby akrylowe sprzedawane w specjalnych pojemnikach można nanosić w postaci sprayu jako graffiti.
Zaletą techniki akrylowej jest duża łatwość mieszania barw, tworzenia efektów przenikania się barw oraz wykonywania poprawek na obrazie.
Do wad tej techniki należy brak możliwości tworzenia na płótnie: rozmytych przedmiotów (tak jak w akwareli) oraz faktury (tak jak za pomocą farb olejnych).
Akrylami można malować płótno, papier, płytę wiórową, drewno, metal oraz ściany i mury. Obrazy tak wykonane schną w ciągu kilkudziesięciu minut.
Trwałość ich w zależności od warunków użytkowania wynosi wiele lat. Aby zabezpieczyć przed wpływem czynników zewnętrznych pokrywa się je ochronną warstwą.
Artyści tworzący w tej technice to: Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Mark Rothko.