Graffiti
Graffiti swój początek miało w czasach starożytnych. Pierwsze napisy satyryczne ośmieszające Filipa pojawiały się już na murach starożytnych Aten w czasie wojen z Macedończykami. W starożytnym Rzymie napisy na murach wyśmiewały polityków, sławiły gladiatorów, hetery, cesarzy.
Początki współczesnego graffiti sięgają lat sześćdziesiątych XX wieku. Graffity było symbolem buntu młodych ludzi przeciwko otaczającej rzeczywistości. Były to anonimowe malunki na murach wykonywane bez zezwoleń władz. Popularne tagi pisane flamastrami były pseudonimami młodych ludzi i służyły do znakowania terenu. Upowszechnienie farb w sprayu sprawiło gwałtowny rozwój tej sztuki. Obrazy były dużo większe i bardziej kolorowe, łatwiejsze do odbioru.
Techniki graffiti można podzielić na malowane „z ręki” za pomocą flamastrów i/lub farb w sprayu oraz malowane za pomocą szablonów. Do ściany przykłada się szablony i wypełnia wolną przestrzeń najczęściej farbą w spreyu. Czasami do podrabiania oryginalnych graffiti stosuje się farby akrylowe, które nanoszone są za pomocą pędzla, naśladując efekty uzyskiwane za pomocą sprayu.
Obecnie graffiti przestaje być tylko wyrazem buntu, a staje się samodzielnym dziełem sztuki. Często też graffiti umieszczane na budynkach firm tworzy oryginalną reklamę zewnętrzną.