Abstrakcjonizm

abstrakcjonizmStyl abstrakcyjny możemy już znaleźć w pierwszych paleolitycznych malunkach na ścianach jaskiń, na amuletach. Tak więc jest to jeden z pierwszych przejawów działalności artystycznych naszych przodków. Obiekty w rysunkach abstrakcyjnych są niepodobne do tych istniejących w naturze. Dzieła abstrakcyjne nie przedstawiają niczego poza kreacją wyobraźni samego artysty. Za główny cel sztuki abstrakcyjnej uważa się samo uporządkowanie form, kolorów, kształtów, linii, brył. Abstrakcjonizm występuje we wszystkich czasach i kulturach chociażby w postaci ornamentów.
Współcześnie abstrakcjonizm jako odrębny styl w malarstwie powstał na początku XX wieku. Za twórcę współczesnego abstrakcjonizmu uważa się Wasilego Kandinskiego, który stworzył abstrakcjonizm niegeometryczny. Jego pierwsze abstrakcyjne dzieło stworzone w Niemczech w 1910 roku nosi nazwę „Akwarela abstrakcyjna”. Styl ten opanował Europę w latach dwudziestych XX wieku.
Główni twórcy abstrakcjonizmu to: Wasilii Kandinski, Lucio Fontana, Sam Francis, Nahum Gabo, Vilmos Huszár, Yves Klein, Frantiszek Kupka, Piet Mondrian, Jackson Pollock, Theo van Doesbur, Bart van der Leck, Gerrit Rietveld, Robert van Hoff.
Spośród polskich malarzy należy wymienić Kazimierza Malewicza, Tadeusza Kantora, Henryka Stażewskiego, Andrzeja Wróblewskiego.