Obróbka kamienia
Tematem artykułu jest obróbka kamienia pod kątem sztuki użytkowej.
Tytuł trochę ogólny ale chodzi tu o chęć poznania metod obróbki kamieni prawdziwych tzn. marmur lub granit, lub sztucznych np kwarcyt.
W zasadzie ich obróbka niczym się nie różni jedynie tym że jedne obrabia się szybciej i łatwiej a drugie trudniej. Różni się natomiast od obróbki kamieni do ogrodu (tak, ogrodowe otoczaki też się obrabia).
Metoda obróbki która zostanie przedstawiona pokaże że samemu możemy wykonać np blat kuchenny lub mniej skomplikowany np blat łazienkowy co przełoży się na koszty bo wiadomo nie każdego stać na taki luksus.
Ceny takiej kuchni wahają się w granicach od 3500zł do nawet 16000zł składa się na to kilka rzeczy tzn. rodzaj kamienia, wielkość kuchni, grubość płyty tzw. słaba z którego wykona się blat, rodzaj zlewu, ilość otworów.
Ja podam cenę jeśli kuchnie wykonamy sami jest to od 800zł-8000zł dlaczego różnica jest tak duża?Ponieważ robocizna jest droga i montaż jest niestety ryzykowny ponieważ istnieje możliwość pęknięcia kamienia lub obicia np rogu.
Więc zaczynamy od zakupu kamienia najlepiej sztuczny bo jest twardszy ale droższy niż naturalny niestety i gorszy do obróbki więc wybieramy kamień naturalny łatwiejszy w obróbce i cena przystępna bo m2 kosztuje od 100zł.
Mamy już kamień wybrany w hurtowni prosimy o przycięcie pod wymiar bo nie potrzebujemy całego arkusza za co też płacimy dodatkowo.
Gdy już mamy wycięte blaty transportujemy je do siebie i organizujemy sobie stanowisko pracy bo obróbka jednego blatu trwa różnie od najprostszych 8 godzin do skomplikowanych opcji 30-35 h roboczych.
My mamy opcję prostą czyli na zmontowany stół o długości naszego blatu lub dłuższy kładziemy strona wypolerowaną do góry i pamiętajmy żeby nie rysować niczym po polerze bo łatwo go uszkodzić płytę niesiemy w pionie nigdy nie nosimy płasko i najlepiej w rękawicach lub na pasach ponieważ m2 płyty waży swoje tzn około 30kg.
Więc mamy płytę położoną na stole potrzebujemy szlifierkę kątową małą z regulacją obrotów, kamień do szlifowanie z gwintem do szlifierki o granulacji 60 i 120, tzw. fibry do polerowania na mokro mocowane na dysk z rzepem butelka z wodą z przedziurawionym korkiem. Tyle jeśli chodzi o pierwszą część tę łatwiejszą w drugiej części dowiemy się jak obrobić nasz kawałek kamienia.
Wykańczanie powierzchni kamiennej dokonuje się materiałem ściernym. Duże powierzchnie potrzebują dużo materiału i tutaj najlepiej sprawdzają się pasy ścierne (w szczególności bezkońcowe).