Muzeum w Wałbrzychu – remont elewacji i wystawa ceramiki

muzeumJednocześnie mimo remontu elewacji odbywa się szereg wystaw w muzeum. Warty polecenia jest zbiór figur ceramicznych eksponowanych w sali wystaw czasowych muzeum.

Dział Ceramiki Muzeum w Wałbrzychu powstał w roku 1968. O obecnej chwili kolekcja ceramiczna to około 10,5 tysięcy obiektów. Gromadzona kolekcja to przede wszystkim historyczna i współczesna porcelana użytkowa, dekoracyjna oraz galanteria a także prace ceramiczne współczesnej ceramiki artystycznej i unikatowej. Rokrocznie w wałbrzyskim muzeum prezentowane są ponadto prace w ramach międzynarodowego sympozjum ceramicznego.

W tym roku wernisaż wystawy odbył się 28 września a w skład pokazywanych eksponatów wchodzą prace różnorakich artystów z różnych zakątków świata. Prezentowane eksponaty zostały wypalone w dwóch lokalnych porcelanach a mianowicie w Wałbrzyskiej Porcelanie ” Krzysztof” oraz w Jedlińskiej ” Ergillon „. Figury ceramiczne zostały wyrobione między innymi z szamotu oraz porcelany. 19 artystów z takich krajów jak Szwecja, Grecja, Niemcy, Stany Zjednoczone czy też Irlandia prezentuje figury ceramiczne o różnorakiej tematyce. Co ciekawe wśród prezentowanych prac dostrzec możemy figurę zaprojektowaną przez naszego rodowitego wałbrzyszanina Stanisława Możdżenia. XXXI Międzynarodowe sympozjum ceramiczne ” Porcelana inaczej Wałbrzych 2017″ można oglądać w muzeum w sali wystaw czasowych.