Dwa światy

zawirowanie pustkiDo końca lutego w zabrzańskim Muzeum Górnictwa Węglowego, będzie można oglądać wystawę Iwy Kruczkowskiej zatytułowaną „Dwa światy”. Autorka prezentuje dwa cykle obrazów. Pierwszy, noszący nazwę radość, charakteryzują żywe kolory.
– Odzwierciedliłam na nich fragmenty moich wakacji. Odbiorca znajdzie tutaj wszystko to, co kojarzy się nam ze swobodą, beztroską, zadowoleniem, spokojem. Założyłam, że jeśli obrazy z tego cyklu wydadzą się komuś troszkę śmieszne, a może nawet kiczowate, to te wrażenia i odczucia zawsze będą działały na ich korzyść – wyjaśnia Iwa Kruczkowska. Pierwszy cykl zainspirował autorkę do stworzenia drugiego – o tematyce śląskiej. Tutaj też młoda artystka pokazuje nasz region w innych barwach niż jest w rzeczywistości. Kolorowe dworce kolejowe na trasie Zabrze – Katowice, być może takie, jakie chcielibyśmy widzieć na co dzień, odnowione kamienice.

– Te ostatnie fotografowałam, a potem przenosiłam na płótno – tłumaczy autorka. – Prezentuję zabrzańskie domy stojące w miejscach, które dobrze znam np. na ul. Niedziałkowskiego, ale są też z Katowic.

Przygoda z malarstwem Iwy Kruczkowskiej zaczęła się od kółka plastycznego w podstawówce i trwa do dzisiaj. Autorka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarstwo, to nie jedyna jej pasja. W kręgu zainteresowań są jeszcze tkaniny unikatowe oraz scenografia filmowa i teatralna. Ma za sobą 40 wystaw zbiorowych i kilkanaście indywidualnych. Uczestniczyła też w wielu warsztatach i plenerach w kraju i zagranicą.
– Jest wiele technik, niekoniecznie malarskich, których jeszcze nie poznałam, a chciałabym spróbować. Wykorzystanie np. szkła i ceramiki to coś, co mnie ostatnio intryguje – zdradza pani Iwa.

Iwa Kruczkowska – Król absolwentka Krakowskiej ASP dyplom z wyróżnieniem w 2004r. z malarstwa sztalugowego w pracowni Prof. Jacka Waltosia z aneksem z tkaniny unikatowej u Prof. Lilli Kulki. Dyplom ze specjalności scenografia pod kierunkiem Prof. Krystyny Zachwatowicz – Wajda w 2004r.
Zajmuje się malarstwem, scenografią i tkaniną unikatową. W latach 2011-2012 studia podyplomowe na wydziale Architektury wnętrz i wzornictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2017 roku otrzymała tytuł doktora sztuki na ASP w Krakowie.